Niezapomniany spacer wśród koron drzew – Beelitz

Przed nami coraz więcej ciepłych dni. Szkoda byłoby je zmarnować siedząc w czterech ścianach, dlatego zachęcamy do zaplanowania kilku aktywności poza domem. Uważamy, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata, aby móc zobaczyć unikatowe zakątki Ziemi. Warto rozejrzeć się w swoim regionie za ciekawymi miejscami i udać się w przygodę w nieznane. Dziś prezentujemy Wam pierwszy wpis z nowej serii „Pomysł na jednodniową wycieczkę”.

120km od zachodniej granicy Polski i 50 km od Berlina  znajduje się  nieczynne uzdrowisko w Beelitz. Dziś pozostało po nim tylko wspomnienie w postaci opuszczonych budynków wyglądem przypominających  zamki. Ich mury były świadkami wielu wydarzeń, które miały miejsce nawet 100 lat temu. W 1944 roku doszło tutaj do wielkiego pożaru. Od tego czasu budowle zostały pozostawione same sobie, a miejsce ludzi zajęły drzewa i inne formacje roślinne tworząc w ten sposób nieco dziki krajobraz. Na dachach byłego sanatorium wyrósł najprawdziwszy las.

Beelitz1.jpg

Beelitz3.jpg

W tym miejscu historia, przyroda i architektura idealnie ze sobą współgrają. Budynki porośnięte dziś drzewami i pozbawione odgłosów mieszkających  w nich ludzi budzą ciekawość, ale i lekki niepokój. Udowadniają, że natura zawsze będzie starała się odzyskać  tereny, które zostały jej wydarte.  

Beelitz5.jpg

Aby ułatwić zwiedzającym podziwianie tej atrakcji wybudowano specjalną kładkę, która ciągnie się wśród koron drzew.

Beelitz2.JPG

Idąc nią można się przyglądać bujnej roślinności i opustoszałemu sanatorium.

Beelitz.jpg

Ze względu na ryzyko zawalenia wchodzić można jedynie do wybranych obiektów i tylko z przewodnikiem.

Beelitz4.jpg

Atrakcja  przystosowana jest zarówno dla rodziców z wózkami dziecięcymi, dla osób starszych, jak i osób niepełnosprawnych. Poszkodowani są jedynie właściciele psów, gdyż czworonogi nie mają tam wstępu. Na kładkę i 36-metrową platformę widokową dostać się można schodami lub za pomocą windy. Na terenie uzdrowiska znajduje się także restauracja z przebieralnią dla dzieci oraz plac zabaw. Istnieje również możliwość zorganizowania pikniku.

Kładka otwarta jest codziennie od kwietnia do października, w godzinach od 10:00 do 19:00, a zimą tylko w wybrane dni. Więcej informacji (dojazd, ceny, imprezy) znaleźć można na:  http://www.baumundzeit.de/informationen/polski.html.

Sanatorium w Beelitz to idealne destynacja na jednodniową rodzinną wycieczkę. Osoby w każdym wieku znajdą tutaj kąt dla siebie.

Muszę przyznać, że właściwości lecznicze klimatu uzdrowiska nadal działają, bo dzięki wczorajszej wyprawie pozbyliśmy się męczącego nas kataru ;-). To chyba dodatkowy atut tej atrakcji, prawda? 😉


Jedna myśl w temacie “Niezapomniany spacer wśród koron drzew – Beelitz

  1. Wygląda bardzo mrocznie! Z pewnością taka wycieczka byłaby ciekawa w okresie jesiennym, kiedy panuje taka szara i trochę przerażająca atmosfera 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s