10 rzeczy, które warto zrobić w Panamie!

Jeżeli marzy Ci się wycieczka do Ameryki Centralnej, proponujemy zacząć obcowanie z tą częścią świata od Panamy.

Mniej turystyczna i przyjaźniejsza niż sąsiadująca z nią Kostaryka, a z drugiej strony bezpieczniejsza (chyba, że wybieracie się do Darien) od jeszcze trochę dzikiej, lecz pięknej Nikaragui (to nasze drugie ulubione państwo tego regionu).

Wiele osób kojarzy ten kraj głównie z Kanałem Panamskim. Pytanie o inne atrakcje zazwyczaj wprawia rozmówce w zakłopotanie. Czy Panama oferuje coś więcej? Czy jest w stanie zapewnić wytrawnemu podróżnikowi wystarczającą ilość atrakcji?  Tak, i to w dodatku cały wachlarz! Co warto zobaczyć, gdzie pójść i co zjeść wyczytacie w przewodnikach i na różnych portalach internetowych. My przedstawiamy Wam 10 highlight´ów, które sprawią, że Wasza wycieczka po tym pięknym państwie będzie niezapomniana.

1.  Park Narodowy Coiba

Do Parku Narodowego Coiba  należy 38 wysp, w tym także sama Coiba – największa bezludna wyspa na świecie. Tak naprawdę nie jest całkowicie bezludna. Mieści się na niej baza strażników parku, którzy pracują dla rządowej organizacji na rzecz ochrony środowiska AMAN. Do ich zadań należy m.in.: wydawanie pozwoleń na wejście na teren parku. Gorąco polecamy nocleg na wyspie, który jest możliwy właśnie na terenie tej bazy.

W celu  skorzystania ze wszystkich atrakcji Parku Narodowego Coiba jest się skazanym na usługi lokalnego przewodnika. Nie uważam jednak, żeby było to coś złego. W przeciwnym wypadku to wyjątkowe miejsce zostałoby zadeptane przez turystów. Na rynku dostępnych jest sporo ofert. To w naszych rękach leży dobór odpowiedniego biura.

Jeżeli szukacie wyjątkowego przeżycia i chcecie spędzić nocleg na bezludnej wyspie w otoczeniu małpek, aguti oraz  aligatorów, to jest to właśnie to miejsce!  Znajdziecie tutaj dużo unikatowej fauny i flory – m.in. 760 gatunków ryb, płaszczki, żółwie, wieloryby i delfiny. Istny raj dla fanów snorkeling´u i nurkowania. Nam udało się zobaczyć większość żyjątek parku!

IMG_8723.JPG

Osoby preferujące „suche” atrakcje wybrać się mogą na hiking przez las tropikalny lub na wycieczkę łodzią przez las namorzynowy.

P1180716.JPG

Wiele lokalnych biur podróży oferuje tylko jednodniową wycieczkę dla osób zainteresowanych nurkowaniem lub parodniowy wyjazd na wyspę Coiba, ale z noclegiem na łodzi. My polecamy małżeństwo z Holandii, które oferuje fantastyczne kilkudniowe wycieczki dla małych grup. Współpracują z profesjonalnymi przewodnikami. Wierzcie mi, są warci każdych pieniędzy. Kontakt do nich znajdziecie na: http://tanagertourism.com/ .

2. Get lost in the villages of Veraguas and rescue the turtles!

Jeżeli znajdziecie się w prowincji Veraguas, dajcie pochłonąć  się atmosferze półwyspu Azuero. Małe wioski, które otoczone są rozległymi zielonymi terenami i  zamieszkałe przed dumnych, kochających swój kraj Panamczyków to idealne miejsce, aby zejść z ubitego turystycznego szlaku. Autostopem lub lokalnym minibusem z Santiago można dojechać do małych miejscowości półwyspu, m.in.: do Maleny.

P1180612.JPG

Znajduję się tam ochronka dla żółwi wodnych. Prowadzona jest przez miłe małżeństwo, którym nie jest obojętny los zwierząt. Marzyliście o tym, aby zobaczyć wylęg żółwi? Koniecznie odwiedźcie to miejsce. Obserwowanie, jak o własnych siłach próbują  dostać się do oceanu jest niezapomnianym przeżyciem. Można  tutaj także wziąć udział w  poszukiwaniu jaj, które ma na celu zabezpieczenie ich przed psami  i handlarzami. Najlepszym momentem na odwiedziny Maleny jest październik. PS. Zabierzcie ze sobą czołówki lub latarki.   

3.  Wjazd jeep´em na wulkan Baru

Jak można w oryginalny sposób dostać się na najwyższy szczyt Panamy? Jeepem! Wjazd na wulkan Baru w specjalnie przystosowanym do tego pojeździe oraz z profesjonalnym kierowcą, któremu niestraszne są leżące na drodze ogromne kamienie i kręte ścieżki, jest wspaniałą przygodą. Co prawda rzuca na boki i trzęsie ile wlezie, ale jaka to frajda! Adrenalina i uśmiech od ucha do ucha gwarantowany. Absolutnie nie polecamy osobom z chorobą lokomocyjną i  małym dzieciom.

DSCF4873.JPG

Nie zapominajmy  o cudownych widokach na wysokości  3477 m.n.p.m., ale to chyba oczywiste.

Zainteresowanym polecamy skorzystanie z usług firmy Boquete Safari: www.boquetesafari.com. Świetny serwis. Pracownicy mówią po angielsku oraz organizują wszystko zgodnie z umową, a nawet lepiej.

4.      Trekking na wulkan Baru

Alternatywną dla bardziej aktywnych jest możliwość zdobycia tego szczytu podczas samodzielnego trekking na wulkan. To bardziej męczący sposób, ale bogaty w piękne krajobrazy i bliski kontakt z naturą. Usatysfakcjonuje osoby, które lubią wyzwania. Dokładne i aktualne informacje na ten temat otrzymacie w Boquete, więc nie będę sie rozwodzić w temacie. Powiem tylko, że warto, ale ubierzcie się ciepło i zaplanujcie odpowiednią ilość czasu. Istnieje również możliwość wynajęcia przewodnika, m.in. przez Boquete Safari.

5. Rafting

Stęskniliście się za wodnymi atrakcjami będąc w B0quete? Co powiecie na rafting? Widoki, adrenalina i dobra zabawa! Dodatkowym bonusem jest pyszny lunch w lesie. Czego chcieć więcej. Ponownie polecamy Boquete Safari.

6.  W poszukiwaniu wielorybów…

Przyznaję, że wyprawa na wielorybie safari nie należy do najtańszych i w porównaniu do innych miejsc na świecie w Panamie jest zdecydowanie droższa. Wynika to z tego, że lokalni eksperci od turystki jeszcze nie zwęszyli w tym interesu, więc brakuje im konkurencji i zainteresowanych (dane z końcówki 2014 r). Zaletą tego stanu rzeczy jest możliwość odbycia wielorybiego safari w małej grupie i gwarancja, że będziemy jedynymi osobami w okolicy, które wypatrują tych tajemniczych zwierząt. Ann (www.whalewatchingpanama.com) – przewodniczka, która zorganizowała wycieczkę dla naszej czwórki – pochodzi ze Stanów. Bardzo wygodną motorówką zabrała nas na parogodzinną wyprawę na poszukiwanie wielorybów i delfinów oraz zwiedzanie wyspy Contadora. Misja zakończyła się sukcesem. Mieliśmy wiele zabawy wypatrując tych ogromnych ssaków, a jeszcze więcej, gdy pędziliśmy w ich kierunku, aby choć przez chwilę móc podziwiać je z bliska.         

7.  San Blas

Myśleliście, że w Panamie nie ma Indian? Nic bardziej mylnego! Jedno z plemion mieszka na cudownych wyspach San Blas i pozwala turystom zajrzeć do swojego odmiennego świata. Każda rodzina ma swoją własną wyspę. W zależności od tego, z którym z Indian z plemienia Kuna dobijesz targu, taka będzie Twoja wycieczka. Niezależnie od tego czy masz zamiar zostać na San Blas na noc czy nie, na pewno wyprawa w ten rejon Panamy będzie niezapomniana. Piękna natura, plaże pokryte muszlami, rozgwiazdy przy brzegu… Istny raj na ziemi. Na obiad zjesz to  co właśnie złapał Twój gospodarz. Niestety stan wody cały czas się podnosi, więc nie wiadomo czy w przyszłości te 365 wysp będzie jeszcze w ogóle istnieć.

P1180492.JPG

Jeżeli nie znasz języka lub nie masz czasu organizować wszystkiego sam, polecamy skorzystanie z pomocy biura Panama Travel. To firma, która współpracuje z jedną z rodzin z plemienia Kuna i pośredniczy między nią a zainteresowanymi wyprawą turystami.

8. Wycieczka na bezludną wyspę

Jak już jesteśmy w temacie dzikich wysp, to co powiecie na wycieczkę na taką, na której nikt nie mieszka? Z dala od imprezowego Bocas del Toro kryje się wyspa o nazwie Zapatillas. To istny raj na Ziemi. Myślę, że każdy dokładnie tak wyobraża sobie  Niebo.

DSCF5003.JPG

Popytajcie w Bocas del Toro w lokalnych biurach o możliwość dotarcia w to miejsce. Na wyspie Bastimentos udajcie się do właściciela TioTom´s Guesthouse (polecamy nocleg u Chrisa), który załatwi   Wam transport do wybranego przez Was zakątka tej części Panamy. Weźcie ze sobą zapas wody i jedzenia, ponieważ na wyspie nie ma nic oprócz natury.  Proszę, nie zostawcie śmieci w tym magicznym miejscu.

9.  Wycieczka na targ rybny

Z Panama City nie można wyjechać bez zjedzenia świeżych owoców morza w jednej z lokalnych knajpek przy targu rybnym. Głośna karaibska muzyka i zimne piwo są dopełnieniem tego pysznego i cenowo atrakcyjnego posiłku. Dla tego miejsca warto zrezygnować z odwiedzenia urokliwych (i drogich) restauracji w Casco Viejo.

10.  Tukany w Parku Narodowym Soberania

Osoby, które  zmęczył zgiełk miasta powinny się wybrać do Parku Narodowego Soberania na poszukiwanie Tukanów.  Bądźcie czujni i wypatrujcie ich na konarach drzew. Oczywiście spotkacie tam również inne zwierzęta. My trafiliśmy do parku jakimś nieoficjalnym wejściem i po tym, jak znaleźliśmy już ptaki o kolorowych dziobach musieliśmy przejść parę kilometrów, aby odnaleźć przystanek autobusowy.

Jeżeli zaciekawił Cię ten kraj lub  rozważasz wybranie się do tej części świata i  masz pytania m.in. co do trasy – pisz śmiało. Z chęcią pomożemy Ci ułożyć plan wycieczki lub podzielimy się informacjami dot. naszej trasy.

 


Jedna myśl w temacie “10 rzeczy, które warto zrobić w Panamie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s